От създаването на българските пари - лев и стотинка, преди 145 години, до днес има десетки фразеологизми, които описват нашите настроения, състояния, пожелания и негативни коментари. Така и до днес в разговорната реч използваме фрази като “Ще те направя на две стотинки” или “цепи стотинката на две”.
"Езикът е памет, история на нашето съзнание, на това, което ни се е случвало. Фразеологизмите няма да изчезнат. Ще продължим да си казваме "стотинки". Стотинките няма да изчезнат от нашето битие", на мнение е езиковедът и създател на платформата "Как се пише?" Павлина Върбанова.
В предаването "България сутрин" учителят по литература Доротея Николова сподели, че фразеологизмите от една страна са гъвкави, от друга страна не можем да проследим откъде са тръгнали. И даде пример с израза "От игла до конец", който означава "От начало до край" и обясни, че изразът идва от "Конец до конец".
Върбанова смята, че неминуемо ще се появят нови фразеологизми с еврото, а някои стари могат да се променят. Вместо "Нямам пукнат лев" - "Нямам пукнато евро".
На въпрос кои са основните думи на годината, Николова отговори, че до момента водят думите "евро", “еврозона", срещат се и "пума", "ту-ту", "можачи", "неможачи" и "корупция".
"Трябва да се случи нещо катастрофално, за да бъде изместена думата "евро" от началната позиция. Политическата действителност ни предлага доста интересни сюжети в последно време. Нека не подценяваме способността на политиците да раждат нови значими думи, да сътворяват скандали и да предизвикват общественото мнение. Нека изчакаме да изминат 12-те месеца на годината", каза Върбанова пред Bulgaria ON AIR.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.