За европейските страни, които току-що одобриха най-голямото увеличение на военните разходи от десетилетия, политиката „Купувай американско“ изглежда много по-малко привлекателна, отколкото беше преди. Те може да нямат избор.
Докато съюзниците бързат да възстановят бойните си сили, лидерите се сблъскват с реалността, че ще трябва да разчитат на САЩ за много от новите оръжия, които планират да закупят, рекламна кампания, настоятелно подкрепена от президента Доналд Тръмп по време на посещението му в Европа тази седмица, пише Bloomberg.
Те се опасяват, че може да бъдат изложени на по-голям риск, ако задълбочат зависимостта си от САЩ, чийто президент е прегърнал основния им враг - Русия - и е разтърсил някои със заплахи за анексиране на територията им. Тези по-дълбоки връзки стават все по-трудни за продажба у дома, като електоратът е предпазлив относно по-тесни прегръдки със САЩ.
Лидери на съюзниците, като френския президент Еманюел Макрон, настояват за разчитане на европейски компании за доставка на оръжия, а след избирането на Тръмп ЕС ускори отпускането на съоръжение за 150 милиарда евро само за тази цел. Канада обмисля да се оттегли от водената от САЩ програма за изтребители F-35 и вместо това да закупи шведски самолети.
Когато група американски законодатели посетиха Копенхаген тази пролет, за да насърчат датските власти да купуват повече американски оръжия, посланието, което получиха, беше ясно: харесваме вашите оръжия, но публичните заплахи на Тръмп да превземе Гренландия, датска територия, правят покупката им политически трудна, според човек, запознат със срещата.
Някои датски политици отидоха по-далеч.
"Купуването на американски оръжия е риск за сигурността, който не можем да поемем", заяви през март в публикация в социалната медийна платформа X Расмус Ярлов , консервативен депутат, който оглавява парламентарната комисия по отбрана.
Внезапното решение на Тръмп да преустанови за кратко споделянето на разузнавателна информация с Украйна по-рано тази година е разтревожило съюзниците, според официални лица, подхранвайки опасенията, че САЩ може да осуетят произведените в САЩ оръжия в случай на криза. Притесненията станаха толкова сериозни, че Пентагонът трябваше да издаде публично уверение, че изтребител F-35 няма „авариен прекъсвач“.
Но планираното натрупване – на стойност 14 трилиона евро (16 трилиона долара) през следващото десетилетие, ако се включи и свързаната инфраструктура, според Карлайл – далеч надхвърля настоящите възможности на фрагментирания европейски отбранителен сектор, който е изкупан от десетилетия на съкращения след края на Студената война. А водещата роля на САЩ в ключови области, особено ракетите и други високотехнологични оръжия, означава, че често няма реална алтернатива на закупуването на американско оборудване.
"За онези страни, които приемат, че могат незабавно да се преориентират към свят, в който европейците ще купуват само произведени в Европа способности, мисля, че това е напълно нереалистично в обозримо бъдеще", каза Джулиан Смит, бивш посланик на САЩ в НАТО, сега работеща в Clarion Strategies. Тууре Лехторанта, висш изпълнителен директор във финландската фирма за отбранителни технологии Insta Group Oy , каза: „Няма достатъчно производство, няма достатъчно дизайн в някои области.“
Германският канцлер Фридрих Мерц , чието правителство планира почти да удвои разходите за основни отбранителни стоки тази година, заяви, че европейската индустрия се нуждае от основен ремонт, за да отговори на търсенето.
"В Европа имаме твърде много системи, но твърде малко бройки, а това, което произвеждаме, често е твърде сложно и следователно твърде скъпо", каза той тази седмица.
Европейските съюзници няма да имат друга алтернатива, освен да купуват американски оръжия, за да постигнат целите на алианса, особено с оглед на изчерпването на запасите от доставките за Украйна, заяви високопоставен служител на НАТО, пожелал да остане анонимен, обсъждайки чувствителен въпрос.
Съюзниците също така нямат ключови технологии.
„Кой е европейският Палантир? Кой е европейската планета?“, попита Пиер Вандие, висш командир на НАТО, визирайки американските технологични и сателитни компании, с които алиансът наскоро подписа договори. „Това е огромен стимул за европейците да направят всичко възможно. Ако не започнат сега, няма да могат да плачат, ако по-късно има насилствени борби за власт.“
Европа няма толкова напреднали съперници, колкото изтребителя F-35 на Lockheed Martin Corp или противоракетната система Patriot на RTX Corp , която е от решаващо значение за защитата на Украйна от руски атаки. Съюзниците нямат конкуренти за ключови възможности като противоракетна отбрана и презареждане с гориво във въздуха. Макар че по-прости оръжия като гаубици са по-лесни за производство от съюзниците, те все още изискват американски сателитни системи за прецизно насочване.
Обединеното кралство заяви тази седмица, че ще закупи поне дузина нови F-35, което премиерът Киър Стармър се надява да помогне за спечелването на благоразположението на Тръмп.
Европейските отбранителни компании са обнадеждени. Те отбелязаха ръст на цената на акциите си от 50% или повече тази година, изпреварвайки дори големите печалби на американските си конкуренти, тъй като инвеститорите очакват огромния тласък в бизнеса.
„Сега има по-голяма спешност“, каза в интервю Микаел Йохансон , главен изпълнителен директор на Saab AB , производител на изтребители Gripen. „Не бих казал, че сега сме свидетели на драматична промяна към закупуване на повече европейски самолети, но мисля, че това е тенденцията.“
Американските отбранителни компании сключват споразумения за сътрудничество с европейските си партньори, за да се предпазят от евентуално отдръпване от американските оръжия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Тъй като тези европейски бюджети за отбрана се увеличават, ние прекарваме времето си там“, каза в интервю Стивън О'Брайън , президент на международния бизнес на Northrop Grumman Corp , визирайки партньорствата в Норвегия, Германия и Дания.