Обещанието на Доналд Тръмп да изпрати на Киев още оръжия дни след като Пентагонът обяви пауза на някои доставки на американско оръжие, повдигна въпроси дали това сигнализира за очевидна промяна в подхода му към войната в Украйна, започната от руския президент Владимир Путин, пише Newsweek.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник , че Вашингтон ще изпрати повече оръжия на Украйна, защото „те трябва да могат да се защитят“ пред лицето на засилените руски удари.
Но това следва факта, че Белият дом и Министерството на отбраната потвърдиха спирането на някои доставки на оръжие за Киев на фона на преглед на капацитета. Това породи опасения относно ангажимента на Тръмп към Украйна, след завъртането му към по-добри връзки с Москва, откакто той се върна в Белия дом.
Загрижен за намаляващите американски запаси, Пентагонът заяви, че е спрял някои доставки на прецизни боеприпаси за Украйна, включително ракети за противовъздушна отбрана.
Белият дом потвърди паузата в доставките на ключови боеприпаси за противовъздушна отбрана и прецизни боеприпаси, въпреки че по-късно Тръмп отрече това. Това предизвика опасения, че украинското население ще бъде уязвимо от руски атаки с дронове, които напоследък се зачестиха.
Така че, след като беше критикуван за прекалено мекото си отношение към Путин, Тръмп сега изразява недоволството си от руския лидер - както заради отказа му да приеме предложеното от САЩ прекратяване на огъня, така и заради зачестилите му атаки срещу украинската инфраструктура. Обещанието за оръжия за борбата на Украйна изглежда е последният етап от този обрат.
В понеделник, докато седеше с делегация от САЩ и Израел, Тръмп заяви пред репортери, че „не е доволен“ от Путин и че Вашингтон ще изпрати още оръжия на Украйна, защото „те са много силно засегнати сега“ след бомбардировките с дронове срещу градовете ѝ.
Тръмп също така описа загубите на бойните полета и изтъкна качествата си на лидер, който може да сложи край на войните.
Това се случва само дни след като спирането на някои оръжия за Украйна беше потвърдено както от Белия дом, така и от Пентагона, но отречено от Тръмп.
След телефонен разговор между двамата лидери на 3 юли, Тръмп заяви, че е разочарован от Путин, че не е постигнал напредък за прекратяване на пълномащабната му инвазия.
В петък Тръмп разговаря и с украинския президент Володимир Зеленски в телефонен разговор, който и двамата лидери похвалиха.
Тръмп заяви, че иска да помогне на противовъздушната отбрана на Украйна, но САЩ са били принудени да спрат последната доставка на оръжия, за да прегледат собствените си запаси, според два източника, запознати с разговора, съобщени от Axios.
Според доклада на Axios, Тръмп е обещал да изпрати 10 прехващача Patriot и да намери други начини за снабдяване.
В понеделник Тръмп повтори, че е недоволен от Путин, защото не е сътрудничил по предложеното от Вашингтон прекратяване на огъня преди преговорите за дългосрочен мир и заради засилването на атаките с дронове срещу украинската инфраструктура.
Питър Раф, директор на Центъра за Европа и Евразия към Института „Хъдсън“, заяви, че коментарите на Тръмп са важни, защото той отменя заповедта на Министерството на отбраната за съкращаване на доставките на оръжия за Украйна – включително ракети-прехващачи като Patriot и други системи – и възстановява доставките на поне част от оръжията.
Главният говорител на Пентагона Шон Парнел заяви в изявление, че по указание на Тръмп Министерството на отбраната изпраща допълнителни отбранителни оръжия в Украйна и че „рамката, по която президентът на САЩ оценява военните доставки по целия свят, остава в сила и е неразделна част от нашите приоритети за отбрана „Америка на първо място“.
Юрий Боечко , главен изпълнителен директор и основател на „Надежда за Украйна“, която предоставя подкрепа на общности на фронтовата линия, заяви пред Newsweek, че паузата на оръжията преди разговора на Тръмп с Путин е „умишлена стъпка от страна на Белия дом“, за да се успокои руският лидер.
Като спря потока от оръжия, Тръмп искаше да покаже на Путин, че САЩ са готови да разоръжат Украйна, ако той се съгласи само на временно прекратяване на огъня, каза Боечко. За руския лидер обаче умилостивяванията се възприемат като признаци на слабост, които той ще използва, за да окаже по-силен натиск срещу тези, с които преговаря.
Когато Путин ясно заяви, че Москва няма да спре, докато не постигне военните си цели, Тръмп прие това като „неуважение от страна на Путин“, поради което Тръмп заяви, че Украйна трябва да има отбранителни оръжия, добави Боечко.
Антонио Алваренга, професор по стратегия в Училището по бизнес и икономика „Нова“, заяви, че Тръмп се е отказал от пропутинските си предложения по-рано тази година, които включваха телефонни разговори и мирни преговори, омаловажаващи западната военна подкрепа.
Но Русия е похарчила твърде много усилия, пари и кръв през последните три години, за да приеме просто прекратяване на огъня, и това е довело „до разделение, което не може да бъде преодоляно“.
Вук Вуксанович, сътрудник в мозъчния тръст LSE IDEAS на Лондонското училище по икономика, заяви пред Newsweek, че изявлението на Тръмп „най-вероятно произтича от гняв заради неспособността за бързо разрешаване на войната в Украйна, както първоначално се смяташе“.
Юрий Боечко, изпълнителен директор и основател на „Надежда за Украйна“ каза:
„На президента Тръмп му бяха необходими шест месеца постоянна комуникация с Путин, за да осъзнае, че е подиграван и каквито и отстъпки да е готов да направи Белият дом на Русия, Путин не е готов да спре.“
Твърди се, че Тръмп и екипът му не са склонни да се разделят с много от прехващачите Patriot и искат европейските съюзници също да допринесат.
Междувременно Украйна ще се надява на повече яснота относно американските оръжия, когато Зеленски и неговите помощници се срещнат в Рим тази седмица с пратеника на Тръмп, Кийт Келог.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.